„El Sufrimiento” projekt fotograficzny 18-nastolatki z Poznania

0
867

Zuzia Skiba, twórczyni projektu fotograficznego „El Sufrimiento”, za dwa tygodnie kończyć 18 lat. 

Podczas rozmowy z Zuzią bardzo szybko dochodzi się do wniosku, że jest to mądra, świadoma swoich działań dziewczyna. Jak sama mówi „chyba szybciej wydoroślałam” i nie boi się przyznać, że stało się tak przez rozwód rodziców oraz depresję. Wiedziała, że musi wziąć się w garść i bardzo szybko odkryła, że moda jest jej przeznaczeniem. Gdzie tutaj miejsce na fotografię?

Przełomowym wydarzeniem było pójście na noc do przyjaciółki. Wpadłyśmy na pomysł zrobienia sobie różnych śmiesznych makijaży. Wzięłam aparat i zrobiłam pierwszą sesję zupełnie nieświadomie. Efektem było między innymi to:

Potem wszystko potoczyło się jak lawina. Zaczęłam bardzo szybko zdawać sobie sprawę, że świat mody opiera się w dużej mierze na kampaniach, na fotografii. Czułam straszny pociąg do aparatu, do fotografii artystycznej.

Nie są to jej jedyne zainteresowania. Zuzia chodziła na pokazy, grała w teatrze oraz pracowała nad psychologicznymi i socjologicznymi powiązaniami między człowiekiem a sztuką. Jest sentymentalna i przez fotografie chce oddawać emocję. Wszystkie te doświadczenia towarzyszyły jej przy powstawaniu projektu El Sufrimiento. 

El Sufrimiento to mój pierwszy osobisty projekt który przyszedł mi bardzo naturalnie. Miałam silną potrzebę by go stworzyć patrząc na ludzi wokół mnie, na zachowanie moich znajomych, a także moje własne. Dlaczego? Dotyczy bardzo aktualnego tematu, czegoś co doświadczamy na codzień. ‚El sufrimiento’ z języka hiszpańskiego oznacza cierpienie- cierpienie z jakiegoś braku, ze szkody psychicznej lub fizycznej. Tworząc, skupiłam się na aspekcie psychicznym. Mogę śmiało powiedzieć, że sam pomysł projektu był konkluzją refleksji na temat dzisiejszego społeczeństwa, a dokładniej- relacji międzyludzkich. Nasze życia i przyjaźnie nie są tak kolorowe jakimi pokazujemy je w mediach społecznościowych. Próbujemy kreować się na kogoś kim nie jesteśmy i dążymy do niedoścignionych ideałów, i mimo, że każdy z nas wie jaka jest prawda, jakie są realia, nikt otwarcie się do nich nie przyznaje. ‚Pozując’ na codzień, okłamujemy innych i samych siebie, i to własnie krzywdzi nas najbardziej. Na takim właśnie aspekcie odczuwania bólu chciałam się skupić. Drugim waznym dla mnie problemem poruszonym w projekcie jest czasowość. Ograniczenie czasowe. Gubimy się w wachlarzu możliwości dzisiejszego świata i sami nie wiemy czego chcemy. Tak łatwo jest nas zadowolić, że ostatecznie staje się to niemożliwe. Mając wszystko na wyciągnięcie ręki tęsknimy za czymś metafizycznym, niewidocznym, za uczuciem. Jednak jak osiągnąć uczucie i nawiązać relacje w czasach ciągłego pośpiechu i problemów z decyzyjnością? Problemy zostały przedstawione w symboliczny sposób w postaci sesji zdjęciowej i krótkich form tekstowych. – Zuzanna Skiba El Sufrimiento / #elsufrimientoproject

Zuzia aktualnie poszukuje miejsca, w którym mogłaby zorganizować wystawę. Jakieś pomysły? 😉

Jeśli chcecie śledzić poczynania twórczyni projektu zapraszamy na http://www.instagram.com/zuza.skiba:

Jeśli tworzycie coś swojego możecie dodawać to na instagramie dodając #elsufrimientoproject pod zdjęciem! 😀

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!