Powrót na studia – jak szukać pokoju w Poznaniu?

0
702

Sierpień i wrzesień to najczęściej oblegane miesiące, jeśli chodzi o wynajem pokoi. Studenci wracają ze swoich miejscowości, szukając przynajmniej tak dobrego lokum, jak w roku poprzednim. Jak najłatwiej szukać mieszkania, żeby spełniało nasze kryteria? Rozwiązaniem najbardziej pod ręką są grupy na Facebooku. Dwa najważniejsze skupiska nieruchomości w Poznaniu to: POZNAŃ — pokoje wynajem oraz Poznań wynajmę / szukam mieszkanie. Pojawiają się jeszcze grupy mieszkaniowe podporządkowane danym uniwersytetom, pozwalające znaleźć się ludziom z podobnymi zainteresowaniami czy zwyczajnie, w lokalizacji najbliższej uczelni.

Jeśli chodzi o atrakcyjność zamieszkania, najładniejszymi dzielnicami są zdecydowanie Jeżyce i Łazarz. Ulice tam wypełnione są dwudziestowieczną architekturą. Wysokie sufity i przestronne okna wpuszczające dużo światła to tylko nieliczne zalety mieszkania w kamienicy. Dodatkowym atutem są ulice tętniące życiem. W każdym zakątku jeżyckiego frytla można znaleźć lokal z wyborną kawą bądź wariant lunchowy zaczynając od pizzy, przez ramen, po wyborne burgery czy zapiekanki. Jeżyce slow foodem stoją! Z kolei sąsiedni Łazarz tętni przyjemną aurą zieleni. Park Kasprowicza z nowo otwartą pływalnią letnią czy park Wilsona z Palmiarnią to świetne miejsca na spędzanie wolnego czasu. Tutaj również nie trudno o bardzo smaczne i sympatyczne knajpy! Każda z tych dzielnic oferuje również rynek, na którym codziennie można zakupić najlepszej jakości świeże warzywa i owoce oraz wiele innych przysmaków. Rynki rządzą się swoimi prawami i mają niepowtarzalny urok!

Studiując na Uniwersytecie Przyrodniczym bądź na kampusie Morasko warto wziąć pod uwagę dzielnice Winogrady i Piątkowo. Gigantyczne blokowiska to właściwie autonomiczne, małe miasta z dostępem do wszystkich potrzebnych sklepów czy pawilonów w obrębie osiedla. Co więcej, w myśl PRL-owskiej myśli architektonicznej, odstępy między blokami wypełnione są zielenią i parkami, które również sprzyjają odpoczynkowi w wolnych od nauki chwilach. Mieszkanie w wieżowcach umożliwi również spojrzenie na panoramę miasta z niepowtarzalnej perspektywy. Nie ma lepszego miejsca do podsłuchiwania miejskiego zgiełku niż Twój własny balkon na 12 piętrze!

Wynajmując mieszkanie, warto pamiętać również o paru kwestiach dotyczących samego spisywania umowy. Należy zwrócić uwagę na okres wypowiedzenia, jaki proponuje wynajmujący. Umowa z miesięcznym okresem wypowiedzenia to najbardziej komfortowa sytuacja, w razie, gdyby okazało się, że coś nam nie odpowiada. Najlepiej umówić się na oglądanie mieszkania, zanim decyzja zostanie podjęta. Wtedy na własną rękę możemy zajrzeć w każdy zakamarek przestrzeni, w której planujemy przecież mieszkać. Kaucja zwrotna w wysokości jednego czynszu to standardowy zabieg, warto więc dbać o wynajmowaną przestrzeń. Wprowadzając się z pupilem, należy spytać wynajmującego, czy jest taka możliwość i uwzględnić ten aspekt w umowie. 

Ostatnią i najważniejszą rzeczą, którą dobrze jest zrobić przed wynajęciem lokum, jest poznanie współlokatorów. Będziesz spędzał z tymi ludźmi czas mimowolnie, więc fajnie, gdybyście mieli ze sobą dobry kontakt. Zaproponuj jakiś wspólny wypad, żeby mieć okazję porozmawiać, a przy okazji dowiesz się, kim są Twoi przyszli współlokatorzy i jak się z nimi mieszka.