Warto być – BLOKI Documentary

0
662

Już w najbliższą sobotę na poznańskich Ratajach odbędzie się pokaz plenerowy filmu dokumentalnego BLOKI. Film jest pierwszym długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.
Nawet jeśli architektura modernistyczna nie jest Waszym ulubionym tematem, materiał i tak warty jest obejrzenia. Jest bogaty w wypowiedzi projektantów blokowisk (między innymi poznańskie Rataje, Winogrady czy Piątkowo), z których jasno wynika, że na etapie projektowym założenia były bardzo sprzyjające domniemanym mieszkańcom. Dokument obnaża również aktualne standardy w budownictwie deweloperskim, które w porównaniu z architekturą lat 50 czy 60 kontrastują skrajnie różnym myśleniem o gospodarowaniu przestrzeni zarówno wspólnej, jak i tej indywidualnej.

Projekcja odbędzie się w ramach jednego z wydarzeń towarzyszących warsztatom Mood for wood. Film będzie wyświetlany między blokiem nr 90 – 97 na osiedlu Lecha o godzinie 21:30. Wstęp jest darmowy.

BLOKI
czas trwania filmu: 57:00
reżyseria – Konrad Królikowski
scenariusz – Marta Zabłocka i Konrad Królikowski
produkcja – MediaDizajn oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film 2017©

LINK DO WYDARZENIA

strona filmu