Finisaż wystawy: Obecność – Sandra Żukowska

0
866

„Dziś, w czasach gdy prawie wszystko ma swój wizualny odpowiednik, wyobraźnia twórcza jest szczególnym rodzajem projekcji, stany wewnętrzne szukają ujścia i adekwatnej dla siebie formy, chcą wybrzmieć w malarstwie. Malarskie transformacje pierwotnych impulsów, ulegające przekształceniom zamiary, gdy ktoś lub coś wyzwala emocję, na kanwie której buduję malarską opowieść. Malowanie to zmaganie z malarską materią, ale też ocalanie i tracenie pierwotnego zamysłu, który zmienia się w akcie tworzenia. Inspirują mnie dźwięki.”

Już dzisiaj, pierwszego sierpnia po raz ostatni będzie można zapoznać się z ekspozycją wystawy Obecność. Wystawa odbywająca się w Galerii Jerzego Piotrowicza pod Koroną przy ulicy Kramarskiej jest już kolejnym pokazem młodego artysty, który potrafi stworzyć coś z niczego. Po dużej wystawie rzeźby Mateusza Wolfram oraz sukcesie wystawy grafik Małgorzaty Walas-Antoniello galeria proponuje prezentację rozwiązań malarskich Sandry Żukowskiej, absolwentki Wydziału Edukacji Artystycznej na UAP oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na specjalności malarstwo, gdzie obroniła dyplom w 2018 roku.

Cykl malarski „Fantazmat”- świat wyobrażony, przedstawiony w opozycji do rzeczywistości, wyrażonej w obiekcie pod tytułem „Obecność”- świata materii.
Cykl prac „Fantazmat” to obrazy które dotykają niewyobrażalnego, nieuchwytnego dla autorki odbicia obecności . Akt twórczy jest oparty na wyobrażeniowym, zmysłowym doznaniu, a metaforyczne postrzeganie to wyraz hołdu dla wewnętrznej prawdy jaką jest OBECNOŚĆ. Przedstawienia ludzkich twarzy są uobecnieniem, stają się obiektem oglądu wspomnienia, powidokiem manifestującym obecność za pomocą obrazu.
„Obecność” to rzeczywistość wyrażona w obiekcie, świat materii jawi się jako specyficzny dla każdej jednostki. Nie posiada uniwersalnego kodu, który by obserwatora odnosił do namacalnej rzeczywistości. Dla każdego rzeczywistość jest inna, zatem nie da jej się zamknąć w pudełku i pokazać widzowi- oto jest rzeczywistość.
Dźwięk, który towarzyszy wystawie ma za zadanie spajać obiekty z obrazami . Wybrzmiewanie swoistej „pieśni mocy”(autorka wygrywała rytm na djembe), wokół prezentacji wizualnej odnosi nas silniej do rzeczywistości wyrażonej w obiekcie. Słyszymy rytm powtarzany w pętli, który zdarza się, przemija i zanika.

Finisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 19:00, 1 sierpnia w Galerii Jerzego Piotrowicza pod Koroną. Serdecznie zapraszamy!

źródło grafiki: galeriajerzegopiotoriwczapodkorona