1435 dębów, największe skupisko w Europie

0
1183
Rogaliński Park Krajobrazowy to jedno z tych miejsc na mapie Wielkopolski, do których chce się wracać. Wystarczyło pojechać około 20 kilometrów za Poznań, aby totalnie się zakochać i poczuć sie niemal jak w Afryce. Brzmi abstrakcyjnie, ale to zasługa łęgów rogalińskich, głównej atrakcji parku.

Do odwiedzenia parku najbardziej zachęca nas obecność dębów, które mają około 600 lat. Lech, Czech i Rus, to najsłynniejsze dęby znajdujące się w Rogalinie, których obwód wynosi 635, 726 i 926 centymetrów. Troche mniej znany, ale równie duży jest dąb Edward o obwodzie 634 cm.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NORWESKA RESTAURACJA W POZNANIU

Pierwszy raz dęby liczono w 1904 roku, niestety wyniki są nieznane. Kiedy ostatnio ponownie poddano je liczeniu było ich 1435.
Około tysiąca z nich ma obwód 2m, a aż 800 z nich uznano za pomniki przyrody.


Źródło zdj.: Instagram

Łęgi rogalińskie są domem dla wielu gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem, a same dęby zamieszkuje wiele rzadkich gatunków owadów, czy pajęczaków. W parku znajdziemy także rzadkie gatunki roślin, które rosną w dolinie Warty. Jest to zatem nie tylko idealne miejsce na odpoczynek, ale też interesujące miejsce dla naukowców i badaczy.

SPRAWDŹ NASZĄ STRONĘ: F7CITY

Osoby mieszkające niedaleko Rogalina mają ogromne szczęście, ponieważ tak dużego skupiska starych dębów nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Europie.

Dlaczego warto odwiedzić Rogaliński Park Krajobrazowy? Posiada on liczne wartości historyczno-kulturowe.
W pobliżu parku znajduje się zabytkowy pałac należący do rodziny Raczyńskich oraz Kościół św. Marcelina – dawna kaplica, mauzoleum Raczyńskich.

Źródło zdjęć:Instagram

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!