Instastory zwiększające zasięgi. Jak je tworzyć?

0
1044
Zaczął pisać bloga sześć lat temu, ale dopiero w tym roku zaczęło wyglądać to tak jak sobie zawsze wyobrażał.

Bartosz Pussak, vloger i bloger z Poznania, który pierwszy w Polsce przeniósł vlogi na Instastory. Na jego twórczość składa się wiele aspektów: lifestyle, ojcostwo, czy fotografia. Nie można jednak Bartka zamykać w ramach, ponieważ jego działalność to coś znacznie większego.

Instastory, to jedna z funkcji wprowadzonych przez aplikację Instagram, zapewne wielu z was znaną. Najczęściej umieszczamy na niej zdjęcia i 15 sekundowe filmiki, ponieważ tylko tyle oferują nam twórcy portalu społecznościowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sklep ZERO WASTE na Jeżycach

Bartkowi, fotografowi z Poznania udało się to przeskoczyć w mistrzowski sposób, który znacznie wzmocnił jego zasięgi na instastory.

Źródło: Bartosz Pussak, Youtube

1. Jak to się zaczęło? Skąd pomysł?
Tworzyłem wideo od wielu lat i zawsze poszukuje nowych form w jego zastosowaniu. Uwielbiam się rozwijać w tematach, które mnie pasjonują, dlatego potrafię siedzieć kilka godzin i uczyć się jak stworzyć nagranie, które będzie jeszcze bardziej angażować widzów. To nie było wcale tak, że od początku uwielbiałam Instastories. Wręcz przeciwnie. W ogólnie nie rozumiałem tego formatu bo jak filmy, które znikają po 24h mają zaangażować odbiorców, zwiększyć zasięgi? Wtedy trafiłem na profil @jessedriftwood, który robił ponadczasowe stories. Pomyślałem sobie to jest to, z taką formą to sens i zacząłem nagrywać codziennie, przez blisko 8 miesięcy materiały których wcześniej nie było łatwo spotkać w polsce. Pojawiły się pierwsze zaproszenia na warsztaty, prelekcje i szkolenia. Można powiedzieć, że maj 2017 roku to był początek dość sporej rewolucji w moich działaniach na Instagramie.

2. Czy Twoje instastory to pewnego rodzaju zamiennik youtube?
Nie można mówić o zamienniku myślać YouTube czy Instagram. Wideo wertykalne jakie stosowane jest w Instagram Stories, nigdy nie przebije formatów horyzontalnych z Youtube. Ludzki wzrok zawsze będzie lepiej przyjmował wideo poziome, to zrozumiałe. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy każdy ma przy sobie telefon, to wideo w pionie będzie bardzo fajnie się w to wpisywało. W ostatnim czasie na YouTube pojawiło się wsparcie dla formatów pionowych. Dla mnie to znak, że każdy wielki gracz z rynku wideo, zdaje sobie sprawę jak wielki potencjał drzemie w takim formacie.

3.Co jest łatwiejsze, nagrywanie vlogów czy instasories?
Oba formaty są bardzo wymagające dla mnie jako twórcy. Instastories wyciska wszystko co możliwe w kontekście storytellingu i skracania czasu przekazu. Mamy do dyspozycji jedynie wielokrotności 15 sekund, przy czym standardowo odbiorca nudzi się po obejrzeniu minuty materiału (4×15 sekundowej sekwencji). We vlogach jest zupełnie inaczej, bo ten format po prostu nauczył odbiorców dłuższych czasów oglądania. Przez to możemy bardziej eksperymentować i nagrywać materiały trwające nawet 30 minut.

4. Czy Twoje zasięgi się zwiększyły? Jaki ludzie odebrali Twoje instastory?
Zasięgi zwiększyły się bardzo mocno. Rozpoczynając działanie z Instastories, moje relacje oglądało niecałe 80 osób. W szczytowym momencie, gdy nagrywałem już profesjonalne materiały, zasięgi wzrosły do ponad 1,500 tys odbiorców. Co ciekawsze, każdy materiał od początku do końca, oglądało średnio 90% odbiorców. Oczywiście pojawiły się osoby, które zaczęły również tworzyć bardziej “profesjonalne” treści, jednak szybko się poddawały i wracały to standardowych relacji.

5. Czym nagrywać? Jakieś rady dla osób, które chciałyby coś takiego tworzyć?
Można nagrywać smartfonem, można użyć do tego aparatu. Tutaj jest spora dowolność. Kluczem jest oczywiście jakościowy content. Ja używam do nagrywania Stories kompaktu Canon G7x. Nagrywa on materiały Full HD w 60 klatkach na sekundę, jednocześnie jego niewielkie rozmiary dają mi komfort nagrywania w każdych warunkach. Praktycznie zawsze mam aparat przy sobie i jak widzę coś ciekawego zaczynam nagrywać. Ważną kwestią jest postprodukcja nagranych materiałów. Wszystko co widzicie na moim Instagramie zostało zmontowane na komputerze. To daje mi ogromną dowolność przy nagrywaniu materiałów. W montażu mogę przez to dowolnie budować treść i dorzucać do nich podkład muzyczny. Taki materiał naprawdę zatrzymuje odbiorców.

SPRAWDŹ NASZĄ STRONĄ: F7CITY

Dalsze poczynania Bartka możecie śledzić na Instagramie lub na blogu.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!