Koncert premierowy Jerzy Milian/Maciej Fortuna/Poznańska Piętnastka „BIG CLUB BAND”

0
897
Poznańska 15 właśnie ukończyła nagrywanie swojej pierwszej płyty. Koncert premierowy zapowiadający płytę Jerzy Milian / Maciej Fortuna / Poznańska Piętnastka „BIG CLUB BAND”, odbędzie się w Domu Tramwajarza 9 grudnia o godzinie 19.

Koncert premierowy zapowiadający płytę Jerzy Milian / Maciej Fortuna / Poznańska Piętnastka „BIG CLUB BAND”, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy, odbędzie się zaś w Domu Tramwajarza 9 grudnia o godzinie 19.
Warto przypomnieć, że inaugurujący w bieżącym roku swoją stałą działalność zespół wykonał latem łącznie dziesięć koncertów w Poznaniu i Wielkopolsce. Muzycy Poznańskiej Piętnastki prowadzili ponadto pięć warsztatów muzycznych w wielkopolskich miastach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: #1 Poznański Event MeetUp

Maciej Fortuna: Mija rok od czasu reaktywowania Poznańskiej Piętnastki, legendarnego zespołu, który tworzył muzyczny klimat Poznania, a zarazem był nierozerwanie związany z kompozytorem i wibrafonistą Jerzym Milianem. Spotkanie z tym wybitnym twórcą zainspirowało mnie do przybliżenia jego muzyki również młodszym odbiorcom. Stąd pomysł na projekt „Poznań Miliana” realizowany przeze mnie w ramach Stowarzyszenia Jazz Poznań. W styczniu 2017 roku miała premierę płyta „Jerzy Milian – Music for Mr. Fortuna oraz towarzyszące jej nowatorskie aplikacje mobilne: „Stretch Milian” i „Poznań Miliana”. Jerzy Milian współtworzył formację i komponował dla Poznańskiej Piętnastki, ja zaś, decydując się na reaktywowanie zespołu i objęcie nad nim kierownictwa artystycznego, nie mogłem wręcz nie połączyć tych legend. 

Jerzy Milian urodził się 10 kwietnia 1935 roku w Poznaniu. Zaczynał jako pianista, ale jego głównym instrumentem przez lata pozostawał wibrafon.
Milian stał się członkiem sekstetu Komedy, z którym wystąpił na legendarnym festiwalu jazzowym w Sopocie, grał też w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Prowadził własne trio, w którym grali perkusista Grzegorz Gierłowski i kontrabasista Jacek Bednarek. Zespoły Jerzego Miliana regularnie nagrywały na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu. Spod pióra Jerzego Miliana wyszło wówczas kilkaset utworów. W archiwum Radia Poznań znajduje się do dziś ponad setka taśm zawierających nagrania zespołów Miliana, jak również nagrania zespołów wykonujących utwory kompozytora. Muzyk współpracował wówczas także z innymi zespołami radiowymi – m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną Radia i Telewizji oraz z Poznańską Piętnastką Radiową. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Güntera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne’a Verschuerena BRT (Belgia).

Przez 17 lat Jerzy Milian prowadził Orkiestrę Rozrywkową PRiTV i Katowicach. Po jej rozwiązaniu zrealizował kilka premierowych projektów (m.in. nagrany solo album „Milianalia”). Zaczęły się także ukazywać niepublikowane wcześniej materiały z jego bogatego archiwum. Po utwory kompozytora zaczęli sięgać twórcy z całej Europy, m.in. berliński kolektyw producencki Jazzanova. Największą serię wznowień, a także albumów prezentujących niepublikowane utwory Miliana stworzyło wydawnictwo GAD Records. Wybitny wibrafonista i kompozytor zmarł 7 marca 2018 roku w Katowicach.

SPRAWDŹ NASZĄ STRONĘ: F7ŁÓDŹ

Zapraszamy również do odwiedzania strony Poznańskiej Piętnastki – www.pietnastka.poznan.pl oraz jej profili w mediach społecznościowych,  na których systematycznie są umieszczane bieżące informacje na temat organizowanych projektów, koncertów i warsztatów.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!