#1 Poznańscy Podróżnicy: Dominik Szmajda – Pontonem przez Kongo. | Festiwal Śladami Marzeń

0
820
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za niecały miesiąc Poznań na weekend zamieni się w podróżniczą stolicę Polski.

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka tygodni na Międzynarodowych Targach Poznańskich zbiorą się setki osób, aby posłuchać o podróżach, wymienić się doświadczeniami i zaczerpnąć inspiracji na kolejną wyprawę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań podróżniczą stolicą Polski. | Wywiad, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

Na wydarzeniu nie zabraknie prelegentów, którzy w ciągu godziny opowiedzą o przebytej wyprawie. Wśród nich znajduje się osiem osób z Poznania, którzy zgodzili się odpowiedzieć nam na kilka pytań.

Jednym z prezentujących jest Dominik Szmajda, który „pierwotnie zakładał samotne przejście Parku Narodowego Salonga, a nastepnie spływ z dwoma kolegami rzeką Lokoro. Ale jak to w Kongu – trudno przewidzieć cokolwiek, zatem wyprawa miała zupełnie inny przebieg. Po dotarciu na skraj Salongi został zatrzymany przez strażników, a następnie przetransportowany  do siedziby Parku (3 dni konwojem motocyklowym). Gdzie za nic w świecie nie pozwolono mu na samotne hasanie po największej dżungli Afryki. Po opuszczeniu siedziby Parku (2 tygodnie później) powziął za cel przepłynięcie na swoim packrafcie (ultralekki ponton) kilku rzek, aby w końcu spłynąć – już wspólnie z kolegami – rzeką Kongo. Przygód na każdym z etapów było bez liku, zatem zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania historii z rodem z „jądra ciemności”.”  

Fot: Dominik Szmajda

Prelekcja „Pontonem przez Kongo” odbędzie się 02.02.2019 o godzinie 18:15. 
Przeczytajcie poniższą rozmowę z Dominikiem:

Czym się zajmujesz na co dzień?
Na co dzień wraz z bratem prowadzę firmę wydawniczą DM Sorus, która wydaje m.in. książki podróżnicze (najbardziej znana to Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd Kazimierza Nowaka). Poza tym dodatkowo udzielam się społecznie prowadząc Fundację im. Kazimierza Nowaka. Aktualnie wspieramy pewną dziewczynę z Konga finansując jej studia w Kinszasie. Zainteresowanym polecam poczytać na ten temat więcej: http://www.kazimierznowak.org/

Od jak dawna podróżujesz? Jak to się zaczęło?
Zaczęło się zaraz po ukończeniu studiów, 3-miesięczną podróżą do Indii, wraz z kolegą, drogą lądową. Przy czym to były zamierzchłe czasy, bez Internetu, telefonów komórkowych itp. Ponownie zacząłem się włóczyć po świecie wiele lat później, wyruszając na samotną rowerową włóczęgę po Afryce Zachodniej. To było z inspiracji historii Kazimierza Nowaka. Od tego czasu minęło już 10 lat, podczas których w miarę regularnie udaje mi się zrealizować jakąś przygodę w niekoniecznie oczywistym kraju.

Na festiwalu będziesz opowiadał o swojej wyprawie. Dlaczego wybrałeś się do Kongo? I dlaczego akurat ponton?
Kongo fascynuje mnie z racji ogromu swoich lasów deszczowych. Pierwotnie ponton miał mi służyć tylko do pokonywania małych odcinków na pieszej trasie na przełaj przez dżunglę. Historia tej podróży potoczyła się zupełnie inaczej, nie mogłem przejść przez las, więc ponton przydał mi się do realizacji alternatywnego pomysłu na tę wyprawę.

Czy Twoja wyprawa była bezpieczna? Zdarzyło się coś na co nie byłeś przygotowany?
To zależy, jak no to spojrzeć. Rzadko kto wybiera się w podróż do Konga DRK właśnie w obawie przed niebezpieczeństwem, z jakim ten kraj jest kojarzony. Ale mając już poprzednie doświadczenia wiedziałem, że ze strony ludzi raczej nie spotka mnie nic złego. Najbardziej bałem się leśnych słoni, ale tym razem udało mi się ich uniknąć. Za to pojawiły się hipopotamy…

Planujesz już następną podróż? Gdzie najbardziej chciałbyś pojechać?
Plany są, ale na razie nie precyzyjne i na tym etapie nie chciałbym ich zdradzać. Ale niezależnie od moich indywidualnych przedsięwzięć chciałbym pokazać kraje Afryki Równikowej innym – znajomym i nieznajomym, więc jestem w trakcie przygotowywania takich wyjazdów.

Jesteście ciekawi podróży odbytych przez Dominika Szmajde? Wpadajcie na Festiwal Śladami Marzeń i na stronę www.dominikszmajda.com.

Fot: Dominik Szmajda 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl