Student Politechniki Poznańskiej stworzył koncepcje samowystarczalnej jednostki do zamieszkania w przestrzeni kosmicznej.

0
666
Jakub Wójtowicz studiuje na Politechnice Poznańskiej, od najmłodszych lat interesuje sie architekturą i budownictwem. W czerwcu 2018 roku zaprojektował Fedore – koncepcje samowystarczalnej jednostki do zamieszkania w przestrzeni kosmicznej.

Swoim projektem student poznańskiej uczelni chciał poruszyć temat przyszłości architektury, ale także odpowiedział na słowa brytyjskiego naukowa.

W 2017 roku Stephen Hawking w programie BBC Tomorrow’s World powiedział, że w przeciągu 100 lat powinniśmy opuścić naszą planetę. Wirusy, katastrofy, zmiany klimatu i wiele innych czynników sprawi, że Ziemia nie będzie możliwa do zamieszkania przez nasz gatunek.

Studentowi udało się stworzyć miejsce, które umożliwa gatunkowi ludzkiemu przetrwanie nie tylko na innej planecie, ale w dowolnej przestrzeni międzyplanetarnej.

„Za główne założenie konceptu przyjęto dążenie do uzyskania samowystarczalności funkcjonalnej, energetycznej oraz biologicznej.”

Jakub Wójtowicz podczas realizacji przeanalizował zapotrzebowania jednostki, które umożliwiają przeżycie.

MODUŁ SYPIALNY – strefa odpoczynku dla każdego z mieszkańców, zapewniająca prywatność i komfort.
MODUŁ REKREACYJNY – strefa interakcji wspólnej mieszkańców, zapewniająca kontakt z naturą oraz atrakcje kulturowe i fizyczne.
MODUŁ ROZWOJOWO-EKSPANSYWNY – strefa prowadzenia badań oraz produkcji części pozwalających na stały rozwój systemów jednostki.
MODUŁ NAUKOWY – strefa prowadzenia badań nad nowopoznanymi częściami Wszechświata oraz edukacji mieszkańców.
MODUŁ STERUJĄCY – strefa kontroli nad systemami jednostki pełniąca również funkcje bloku administracyjnego.
STREFA PRODUKCJI TLENU – strefa wyposażona w generatory tlenu lub duże ilości zieleni fotosyntezującej.
STREFA PRODUKCJI ŻYWNOŚCI – strefa wyposażona w uprawy aero i akwaponiczne oraz pomieszczenia do magazynowania i obróbki.
STREFA ODZYSKU ORAZ MAGAZYNOWANIA WODY – strefa wyposażona w urządzenia odzyskujące wodę z odpadów oraz otoczenia oraz zbiorniki magazynujące nadwyżki zebranej wody.
OSŁONA PRZED PROMIENIOWANIEM – warstwa ochronna blokująca promieniowanie kosmiczne padające w nadmiernych ilościach.
STREFA PRODUKCJI ORAZ MAGAZYNOWANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ – strefa wyposażona w urządzenia generujące energię elektryczną oraz akumulujące ją do późniejszego użytku.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Anna Lewandowska otworzyła lokal w Posnani!

W celu zapewnienia bezpieczeństwa postanowiono zastosować system warstwowy o odpowiedniej hierarchii. Założeniem była niezawodność elementów wewnętrznych jednostki. Największą uwagę zyskały elementy wewnętrzne, których zagrożeniem są pyły, mikrometeoryty itp. Fedora uzupełniona jest także o system osłony przed promieniowaniem.

Jedna Fedora posiada 400 jednostek mieszkalnych: jedno-, dwu-, wieloosobowych.

Artykuł: źródło

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7city.pl