Nowy projekt kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. Będzie czysta woda?

0
1092
9 stycznia rozstrzygnięto konkurs na koncepcję plaży i kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. W drugim etapie konkursu znalazły się dwa projekty. Jeden z nich należy do Jakuba Wójtowicza, o którym już pisaliśmy i Filipa Zielińskiego.

Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny oddany do użytku w 1952 roku. Od tego czasu miejsce to przyciąga setki osób, które chcą zaczerpnąć świeżego powietrza i aktywnie spędzić czas. Jakub Wójtowicz wraz z partnerem projektu – Filipem Zielińskim przeprowadził wywiad wśród poznaniaków i zwrócił uwagę na dwa główne problemy tego miejsca: zanieczyszczoną wodę i przestarzałą infrastrukturę.

„Aktywizacji kąpieliska nie osiągnie się nawet najbardziej spektakularną koncepcją jeśli nie poruszy ona tematyki stanu nawodnej infrastruktury oraz czystości wody”. – czytamy na stronie.

Jednak oczyszczenie tak dużej powierzchni wiązałoby się z ogromnymi kosztami, dlatego zaproponowali oni inne rozwiązanie – wykorzystanie coraz popularniejszej technologii, tzw. stawu kąpielowego, który oczyszcza wodę w sposób naturalny. „Idea działania stawu zakłada wykorzystanie podziału tafli wody na strefę rekreacyjno-kąpielową oraz strefę regeneracyjno-bagienną. Pierwsza strefa pełni funkcję tradycyjnego basenu i służy do kąpieli, druga natomiast to zaplecze techniczne służące oczyszczaniu i uzdatnianiu wody całego kąpieliska.”

PRZECZYTAJ TAKŻE: Student Politechniki Poznańskiej stworzył koncepcje samowystarczalnej jednostki do zamieszkania w przestrzeni kosmicznej.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji będą obecnie starały się o uzyskanie finansowania dla modernizacji kąpieliska w budżecie miasta. Na dzień dzisiejszy trudno określić datę oddania do użytku zmodernizowanej plaży, ale podejmujemy działania by kąpielisko nad Maltą uzyskało nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny mieszkańcom kształt w możliwie krótkim czasie – mówi Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Źródło: Głos Wielkopolski, WójtowiczArchitecture

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7gdansk.pl