Niebywałe odkrycie pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

0
730
Poznańskie podziemia kryją mnóstwo historycznych niespodzianek. Zdjęcie: Facebook

Grupie poznańskich eksploratorów dzięki owocnej współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zarządem Dróg Miejskich udało się dokonać niebywałego odkrycia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Każdy słyszał plotki związane z tym miejscem, ale teraz są na to twarde dowody. Zobaczcie, co skrywa podziemie Placu Adama Mickiewicza.

Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 to pomnik na placu Adama Mickiewicza w Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56, oraz późniejszych wystąpień w PRL, który stanął 19 czerwca, a został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku, w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych.

To jeden z najbardziej znanych pomników w Poznaniu. Mało kto jednak wiedział, że pod nim znajduje się blisko 100 metrów korytarzy z czasów II Wojny Światowej. Odkryli to członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Odkrycia dokonano dzięki współpracy eksploratorów z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zarządem Dróg Miejskich. To za ich zgodą grupa pasjonatów mogła zejść do pomieszczeń technicznych pod pomnikiem oraz odkryć zabezpieczone przejście do dalszych pomieszczeń.

Czytaj: Lodowisko Chwiałka już czynne – otwarcie sezonu jezienno-zimowego. 

Zdjęcie: Facebook

Plotki poznaniaków okazały się prawdą, schron pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

„Starsi mieszkańcy opowiadali nam, że pod placem Adama Mickiewicza znajduje się duża szczelina przeciwlotnicza. Nie sądziliśmy, że można się do niej dostać właśnie z podziemi technicznych pomnika. Jakież było nasze zadowolenie, kiedy po otwarciu kolejnych wewnętrznych drzwi zablokowanych na dwa rygle z rur naszym oczom ukazał się korytarz tak charakterystyczny dla szczelin przeciwlotniczych budowanych w okupowanym mieście Poznań (Posen)” – piszą na Facebooku poznańscy eksploratorzy.

„Niestety najprawdopodobniej pierwszy korytarz, a zarazem wejście, które było oryginalne z epoki okupacji miasta zostało krótko pisząc ,,wycięte” na potrzeby budowy instalacji podziemnej pomnika, przez co podczas dokonywania pomiarów, ten pierwszy fragment od razu wydawał nam się zbyt krótki, jak na Poznańskie szczeliny, które były budowane według dokładnych wytycznych. Zachowane zostało ok. 85 metrów korytarzy dla ludności cywilnej. Schron jest w dobrym stanie,praktycznie cały suchy poza drugim wyjściem gdzie stoi woda.Niestety nie zachowały się żadne elementy wyposażenia wewnątrz” – piszą poznańscy eksploratorzy.

Czytaj: Ponad 12 milionów złotych trafiło do poznańskich rodzin dzięki jednorazowemu świadczeniu

100-metrowa sieć korytarzy w centrum Poznania

Pod powierzchnią znajduje się około 100 metrów korytarzy. Na ścianach wyryto liczbę 44, czyli prawdopodobny rok ich powstania. Schron nie jest dostępny dla Poznaniaków.

Zdjęciami z odkrytego schronu Poznańska Grupa Eksploracyjna podzieliła się z użytkownikami Facebooka.

Tajemnicze podziemia Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 + niespodzianka 😊 Dziś dzięki owocnej współpracy z Zarządem…

Publisert av Poznańska Grupa Eksploracyjna Tirsdag 15. september 2020

 Fantastyczne zdjęcia i kawał dobrej roboty!