Poznań uczci Dzień Św. Patryka. Znane budynki będą świecić na zielono

0
528
Dzień św. Patryka w Poznaniu. Źródło: twitter.com/cikpoznan

Znane budynki, jak np. ratusz, aula UAM czy iglica zostaną podświetlone dzisiaj na zielono, ponieważ dzisiaj wypada Dzień Świętego Patryka.

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

„Na tle ciemności te światła są symbolem nie tylko przyjaźni, ale także nadziei i upragnionych pierwszych oznak odbudowy” – napisała Emer O’Connell, ambasador Irlandii w Polsce.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce. 

„Global Greening” to znana na cały świat akcja podświetlania znanych budynków czy charakterystycznych miejsc na zielono. I tak co roku zielony staje się wodospad Niagara w Kanadzie, Empire State Building w Nowym Jorku, budynek opery w Sydney, londyńskie koło widokowe London Eye, Fontanna Neptuna w Gdańsku czy ratusz w Poznaniu.

Zielony Poznań

„Dzień św. Patryka to wspaniała okazja do świętowania i odnawiania irlandzkich przyjaźni na całym świecie, a zwłaszcza tu, w Polsce. W trudnych czasach przyjaźń staje się jeszcze ważniejsza. Cieszę się, że po raz kolejny w dzień św. Patryka wiele znanych polskich obiektów zazieleni się. Na tle ciemności te światła są symbolem nie tylko przyjaźni, ale także nadziei i upragnionych pierwszych oznak odbudowy” – napisała Emer O’Connell, irlandzka ambasador w Polsce.

Czytaj: Woda wraca do Jeziora Maltańskiego

W tym roku wiele miejsc w Poznaniu zaświeci się na zielono. Na przykład podświetlona zostanie aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ratusz i iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, most Jordana na poznańskiej Śródce, Biblioteka Raczyńskich czy miejski stadion. Na zielono zaświeci też centrum handlowe Avenida przy poznańskim dworcu kolejowym.

– Dzień Świętego Patryka ma szczególne znaczenie dla wszystkich Irlandczyków oraz dla sympatyków Irlandii. Avenida po raz kolejny dołączyła do organizowanej z tej okazji akcji Global Greening i już w tę środę rozbłyśnie na zielono – mówi Katarzyna Korpak, dyrektor centrum.

Budynki zaświecą się na zielono wieczorem

Fundacja Kultury Irlandzkiej zaangażowana jest w promowanie wiedzy i kultury Irlandczyków. Na swoim profilu na Facebooku zachęca do obchodzenia dnia Św. Patryka.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa irlandzkie święto narodowe przeniosło się do Internetu. Dzisiaj wspierana przez Ambasadę Irlandii grupa taneczno-muzyczna Viral Sessions ma pokazać swoje najświeższe przedsięwzięcie. Premiera na Facebooku o godzinie 19:00.

Warto zaznaczyć, że polska społeczność stanowi w Irlandii około 3 procent populacji.

Czytaj: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Poznaniu już w czerwcu