Nowe pływające ogrody w Poznaniu

0
349
W poznańskich parkach pojawią się kolejne pływające ogrody. Źródło: Twitter

Nowe wyspy wyposażone w kosze lęgowe dla ptactwa wodnego pojawią się w parkach im. prof. Leszka Bergera na Podolanach oraz im. Karola Marcinkowskiego w centrum miasta.

Montaż nowych wysp zaplanowano na najbliższą sobotę. Będzie tego pilnować współpracująca z Miastem Fundacja OnWater.pl. Jednak mile widziani są także wszyscy Poznaniacy, którzy będą chcieli pomóc.

Od godziny 10:00 spotkacie wolontariuszy w parku im. Karola Marcinkowskiego, a od godziny 12:00 w parku na Podolanach.

Pływające ogrody to lekka konstrukcja wysp wodnych. Tego typu instalacje pomagają wprowadzić trochę zieleni do centrum miast, zwiększać bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze.

Czytaj: Lech Poznań rusza z żeńskim futbolem!

Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Poza tym ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo.

Dzięki pływającym ogrodom ptaki zyskują spokojną enklawę, która chroni ich przed drapieżnikami, w tym przed czworonogami – kotami czy biegającymi psami, których w parkach jest bardzo dużo.

Pływające ogrody, które powstaną w centrum i na Podolanach to nie pierwsze tego typu instalacje w Poznaniu. Wcześniej takie wyspy pojawiły się też na rzece Cybinie w sąsiedztwie Bramy Poznania oraz w Parku Wilsona.

Czytaj: 113 uchodźców z Afganistanu przyleciało do Poznania