Koziołki stanęły przed urzędem miasta na placu Kolegiackim

0
211
Pomnik koziołków – pomnik dwóch radosnych koziołków, zlokalizowany w Poznaniu na Placu Kolegiackim. Zdjęcie: Kasai - podróże w sieci/Facebook.

Przed urzędem miasta w Poznaniu na odnowionym placu Kolegiackim powróciła rzeźba przedstawiająca dwa koziołki. To znana atrakcja wśród mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski, którzy fotografują się w jej towarzystwie. Pomnik koziołków nawiązuje do jednego z symboli Poznania – koziołków z wieży ratuszowej.

Latem mieszkańcy Poznania i turyści chętnie korzystają z dostępnej na placu Kolegiackim oferty gastronomicznej, oglądają ekspozycje reliktów kolegiaty i wystawę jej poświęconą. To także popularne miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, jak np. Malta Festival.

Czytaj: Malta Festival Poznań 2022 ponownie zawładnie miastem!

Plac ten cieszy się dużą popularnością. Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców i gości przybywających do Poznania, władze Miasta podjęły decyzję o przeniesieniu koziołków do ich pierwotnej lokalizacji.

Od wczoraj, 19 lipca koziołki można znowu podziwiać na skwerze przed plebanią na placu Kolegiackim. Decyzję o przeniesieniu rzeźby na „stare” miejsce podjęto po konsultacjach z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Radą Osiedla Stare Miasto i grupami przewodników po stolicy Wielkopolski. Wzięto pod uwagę także głosy miejskich radnych i mieszkańców.

Pisząc, że koziołki wróciły na „stare” miejsce muszę przypomnieć, że w 2019 roku przed rozpoczęciem prac budowlanych na placu Kolegiackim koziołki zostały przeniesione do parku Chopina, a w 2021 roku stanęły, zgodnie z propozycją projektanta w przestrzeni placu, na skwerze w sąsiedztwie ul. Wodnej.

Czytaj: Nowe, ciekawe miejsce spotkań w Poznaniu – „Klub na Fali”

Rzeźba koziołków powstała w 2002 roku. Autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.

Roksana Węgiel pozuje z koziołkami. Źródło: Facebook