
Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie został opublikowany ogólnoświatowy ranking najbardziej zakorkowanych miast. Poznań ciągle znajduje się w czołówce rankingu, ale nie jest już najbardziej zakorkowanym polskim miastem!
Inrix, amerykańska firma, która specjalizuje się w analizach dotyczących transportu i motoryzacji kolejny raz przygotowała ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie.
Jak powstaje ranking zakorkowanych miast INRIX?
Ranking powstaje na podstawie danych pochodzących głównie od operatorów nawigacji satelitarnej, ale także z miejskich systemów monitoringu, które m.in. zliczają przejeżdżające samochody czy też skanują ich tablice rejestracyjne.
Na tej podstawie opracowany jest rzeczywisty czas przejazdu różnych odcinków, który następnie jest zestawiany z czasem teoretycznym, czyli w warunkach swobodnego ruchu. W efekcie analitycy otrzymują czas tracony w korkach przez przeciętnego kierowcę.
Korki w Poznaniu
Korki na ulicach Poznania to denerwująca i dołująca codzienność. Poznań znalazł się na 44. miejscu na świecie i jest drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce.
W 2022 roku, Poznaniacy stracili średnio 74 godziny stojąc w korkach. Sytuacja jest ciut lepsza, porównując ją do 2021 roku, bowiem wtedy mieszkańcy stolicy Wielkopolski stali średnio 87 godzin w korkach. Poznań był wtedy najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce.
Czytaj: Poznań najbardziej zakorkowanym miastem w 2021 roku!
W rankingu za 2022 rok uwzględniono dokładnie 991 miast (ze względu na wojnę pominięto rosyjskie).
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce
W 2022 roku najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce był Wrocław. Mieszkańcy tego miasta stracili średnio 80 godzin rocznie stojąc w korkach. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków. Tam mieszkańcy stali średnio 66 godzin w korkach. W rankingu znalazła się również Warszawa (64 godziny w korkach) i Łódź (58 godzin).
Czytaj: Miliony na podwyżki dla kierowców MPK Poznań
Najbardziej zakorkowane miasta na świecie
Od wielu lat najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Londyn, w którym kierowcy tracą rocznie w korkach 156 godzin, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Żeby to prościej zobrazować, kierowcy tkwią 6,5 doby rocznie w korkach.
Na drugim miejscu znalazło się Chicago (155 godzin w korkach). Warto też zaznaczyć, że poziom zakorkowania tego miasta od zeszłego roku wzrósł aż o 49 proc.
Na trzecim miejscu znalazł się Paryż (138 godzin w korkach). To o 1 proc. mniej niż w 2021 roku.
Tak wygląda zestawienie dziesięciu najbardziej zakorkowanych miast świata w 2022 roku:
- Londyn – 156 godzin
- Chicago – 155 godzin
- Paryż – 138 godzin
- Boston – 134 godziny
- Nowy Jork – 117 godzin
- Bogota – 122 godziny
- Toronto – 118 godzin
- Filadelfia – 114 godzin
- Miami – 105 godzin
- Palermo – 121 godzin